PDF

Niektóre niepełnosprawne, młode osoby są podatne na odwodnienie, ponieważ ograniczają spożycie płynów. Przyglądamy się przyczynom jakie za tym stoją i podpowiadamy jaka zachęcić dzieci do systematycznego spożywania płynów.

 

 

 

 

Przyczyny

Wraz z wiekiem, dzieci stają się coraz bardziej samodzielne; same się ubierają, myją i jedzą. Dziecko, które wie jak korzystać z nocnika, z czasem także nauczy się korzystania z toalety, jednak ten naturalny rozwój jest trudniejszy dla dziecka, którego mięśnie są słabe.

Dla trzylatka, który cierpi na dystrofię mięśniową Duchenne’a, bieganie do toalety mogło być łatwe, jednak z wiekiem dziecko może stawać się wolniejsze i ulegać „wypadkom” w drodze do toalety.

Takie sytuacje mogą być wstydliwe dla dziecka, zwłaszcza w miejscu publicznym, takich jak przedszkole czy szkoła, w obecności zirytowanych i niecierpliwych pracowników.

Problemy, jakie dzieci napotykają w trakcie korzystania z toalety, nie kończą się na przedszkolu ani szkole podstawowej. Podróże samochodem, wakacje, nawet czas zabawy z przyjaciółmi mogą być trudne dla dziecka z powodu braku dostępu do toalety. Jeśli wyjście do ubikacji jest przyczyną zamieszania podczas rodzinnych wycieczek, zakłopotania na oczach przyjaciół i obowiązku dla opiekunki, dziecko uważa, że łatwiej będzie unikać wyjścia do toalety w tych wszystkich sytuacjach, a sposobem na to jest ograniczenie spożywania płynów.

Nastolatek, ma nawet silniejsze powody by unikać przyjmowania płynów: imprezy, puby, szkoła i studia ( zwłaszcza w dominującym środowisku, w otoczeniu zdrowych przyjaciół), wszystkie te sytuacje stają się krępujące, kiedy czynność ta staje się dla tej osoby niemal publicznym przedstawieniem.

 

DLACZEGO WAŻNE JEST, ABY SYSTEMATYCZNIE SPOŻYWAĆ PŁYNY?

Około75% naszego ciała składa się z wody; odgrywa ona istotną rolę w utrzymywaniu prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Spadek poziomu wody w organizmie może mieć różne skutki:

Zaparcia. Organizm używa wody do zmiękczenia kału, co pomaga w utrzymaniu regularnego ruchu jelit. Gdy wody jest zbyt mało, kał staje się twardy i blokuje się w jelitach, powodując ból brzucha, wzdęcia i zaparcia. Chociaż można temu przeciwdziałać przy pomocy środków przeczyszczających, to nie pozbędziemy się w ten sposób przyczyny zaparć. W poważnych przypadkach, dziecko może wymagać hospitalizacji (zazwyczaj podłącza się kroplówkę  w celu nawodnienia organizmu i wykonuje lewatywę, aby uśmierzyć ból).

Toksyny. Spożyta woda jest przetwarzana przez nerki i wydalana z organizmu w postaci moczu wraz z różnymi substancjami. Jeśli nie pozbędziemy się toksyn, pozostaną one w naszym organizmie.

Uszkodzenie nerek. Istnieje możliwość, że na skutek długotrwałego odwodnienia dojdzie od uszkodzenia nerek. Problem ten jest obecnie przedmiotem badań.

Niedociśnienie i zaburzenia posturalne. Ich przyczyną jest zmniejszona ilość krwi w organizmie z powodu niskiej w niej zawartości wody. Może prowadzić to do zmęczenia, rozdrażnienia i zawrotów głowy, zwłaszcza w pozycji stojącej. Młodzi ludzie, którzy korzystają z wózków inwalidzkich, mogą odczuwać zawroty głowy podczas przenoszenia z łóżka na wózek lub podczas korzystania z pionizatora.

Kamienie nerkowe. Wiadomo, iż chroniczne odwodnienie jest czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się kamieni nerkowych u osób ze skłonnościami do nich, zwłaszcza w gorącym klimacie. Z powodu nawracających infekcji i zatorów dochodzi do silnych, nawracających bóli brzucha i osłabienia funkcjonowania nerek.

Różne bóle, zapadnięte oczy i sucha skóra są fizycznymi objawami odwodnienia.

JAK MOŻNA ZACHĘCIĆ DZIECKO LUB NASTOLATKA DO SPOŻYWANIA PŁYNÓW?

  • Rozpocznij od bardzo wczesnego wieku. Postaraj się, aby korzystanie z toalety było tak łatwe, jak to tylko możliwe. Jeśli toaleta w domu znajduje się na pierwszym piętrze, małe dziecko może korzystać z nocnika na parterze. Dziecko może wymagać zachęty i musi wiedzieć, że nie jest niegrzeczne lub niemądre, nawet jeśli nadal będą mu się przytrafiały drobne wypadki. Jeśli dziecko zacznie się moczyć, lepiej zastanowić się czy przyczyną nie są problemy fizyczne spowodowane wyjściem z łóżka i dotarciem do toalety, niż z góry zakładać, że moczenie ma podłoże czysto psychologiczne.
  • Należy sprawdzić dostępność  toalet w przedszkolu lub szkole.
  • Należy wyjaśnić nauczycielom i opiekunom, dlaczego ważnym jest, aby dziecko przyjmowało normalne ilości płynów i dlaczego dzieci mogą niechętnie korzystać z toalety, szczególnie gdy dostęp do niej jest utrudniony. Należy zastanowić się czy dziecko czuje się dobrze w towarzystwie opiekuna? Jeśli dziecko nie lubi swojego opiekuna lub jest nim onieśmielone, będzie starało się zminimalizować częstotliwość chodzenia do toalety.
  • Dobrym pomysłem jest zapewnienie dziecku w ciągu dnia łatwego dostępu do butelki z piciem. Tak, aby ją miało zawsze pod ręką.
  • Należy spróbować sprawdzić dostępność toalet przed wyruszeniem w podróż. W Wielkiej Brytanii, dzięki projektowi The National Key Scheme For Public Toilets, niepełnosprawni mogą sprawdzić lokalizacje 3000 zamykanych toalet, w okolicach takich miejsc jak np.  stacje kolejowe, w całym kraju.


POMOCE I SPRZĘT

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które pomagają w korzystaniu z toalety:

  • Dostępne są kaczki dla mężczyzn i adaptery pomocne w korzystaniu z toalety lub do zastosowania w samochodzie.
  • Dostępny jest także szeroki wybór kaczek dla kobiet.
  • Jeśli siedzenie na muszli klozetowej okaże się niewygodne lub wystąpią trudności w utrzymaniu równowagi, dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z wózka toaletowego. Wózek powinien dopasować profesjonalny terapeuta lub sprzedawca, tak aby gwarantował bezpieczeństwo i zapewniał odpowiednie wsparcie. Wybór wózka zależy od tego, czy ma on być używany także pod prysznicem lub do kąpieli w wannie.
  • Dostępnych jest także wiele różnorodnych siedzisk i nakładek toaletowych, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo małym dzieciom, dla których muszla jest zbyt duża. §Proces staje się trudniejszy, kiedy dana osoba podczas siedzenia na muszli klozetowej nie sięga stopami do podłogi, zwłaszcza kiedy jej mięśnie są słabe. W takich przypadkach przydatne mogą okazać się podpórki na stopy.

 


 

Oświadczenie o zrzeczeniu się odpowiedzialności

Dołożyliśmy wszelkich starań, aby informacje zawarte w tym dokumencie były kompletne, poprawne i aktualne, pomimo tego błędów nie da się całkowicie wykluczyć. Muscular Dystrophy Campaign nie ponosi żadnej odpowiedzialności za straty poniesione z tytułu  wykorzystania informacji z tej publikacji  jak również niekoniecznie aprobuje usługi świadczone przez organizacje wymienione w naszych opracowaniach.


 

Materiał opracowany przez:

Muscular Dystrophy Campaign

61 Southwark Street

London SE1 0HL

www.muscular-dystrophy.org

 

Tłumaczenie z  j. angielskiego: Mariola Dyl

Redaktor tłumaczenia na j. polski: mgr inż. Cecylia Rajska

Opracowanie polskie (2011):

Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy www.parentproject.org.pl

 

PLIK DO POBRANIA W PDF

 

deklaracja dostepnosci

pomagaja

rejestr_DMD

wzorce

btn_facebook

Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej Stosujemy się do standardu HONcode dla wiarygodnej informacji zdrowotnej:
sprawdź tutaj.

ankieta